Osnovna škola Vladimira Nazora Škabrnja

Sigurnije na internetu

Ne govoru mržnje

« Prosinac 2019 »

Ispis statistike od 10. 9. 2014.

e-Dnevnik za učenike

PORTALI ZA UČENJE

Portal za učenje na daljinu

Školski portal

Hlapićev portal

e - Lektire

jezični savjeti

Gradska knjižnica Zadar

Digitalna knjižnica

Hrvatska enciklopedija

NOVINE I ČASOPISI

Modra lasta

Drvo znanja

Priroda

National Geographic

PCchip

Portal znanstvenih časopisa

Europska umjetnost

PRISTUP INFORMACIJAMA

Općina Škabrnja

RH MUP

ENERGETSKA OBNOVA ŠKOLE

Naziv projekta: „Energetska obnova Osnovne škole Vladimira Nazora Škabrnja“

Osnovna škola Vladimira Nazora Škabrnja predala je svoj projektni prijedlog kao prijavitelj na otvoreni poziv Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja na dostavu projektnih prijedloga „Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“, OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.za promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, a za koji su osigurana bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projektni prijedlog je odobren za financiranje ukupne vrijednosti 3.688.211,34 HRK, od čega bespovratna sredstva odnosno iznos koji sufinancira EU iznosi  1.342.811,81 HRK. Provedba projekta je započela 16. listopada 2018. godine, i trajat će do siječnja 2020.

Osnovna škola Vladimira Nazora izgrađena je 1971. godine i s trenutnim energetskim razredom D zahtijeva energetsku obnovu i smanjenje energetskih potreba. Glavni projekt napravljen je ranije kao temelj u izvedbi čitavog projekta. Izradom Glavnog projekta i kasnije njegovom provedbom, pridonosi se ispunjenju obveze koja proizlazi iz Direktive o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU), a to je da se svake godine obnovi (u smislu energetske učinkovitosti) 3% ukupne površine poda grijanih i/ili hlađenih zgrada u vlasništvu i uporabi središnje vlasti, kako bi se udovoljilo minimalnim zahtjevima energetske učinkovitosti prema Nacionalnom programu za obnovu zgrada javnog sektora i trećem Nacionalnom akcijskom planu energetske učinkovitosti. Dakle ovaj projekt pridonosi Prioritetnoj osi 4., Investicijskom prioritetu 4c, Specifičnom cilju 4c1, OP Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020.

Potrebne su i provodit će se slijedeće provedbene mjere energetske učinkovitosti (kombinacija pet građevinskih, jedna elektrotehnička i jedna strojarska mjera): ugradnja toplinske izolacije vanjskih zidova i poda prema vanjskom prostoru, ugradnja toplinske izolacije stropa prema tavanu, ugradnja toplinske i hidroizolacije krovova iznad grijanog prostora, zamjena vanjske stolarije, modernizacija unutarnje rasvjete te ugradnja termostatskih ventila što će rezultirati uštedom energije za grijanje 50,01% u odnosu na postojeće stanje. Nakon izvršene rekonstrukcije, očekivani razred će biti "B".

Provedbom projekta  postići će se ugodniji boravak djelatnika i učenika u zgradi, a sam objekt dobit će novi vizualni identitet s tim da se ne narušava arhitektonsko oblikovanje, a sve u skladu s trenutno važećim propisima. Imajući na umu da je zgrada registrirana u Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE), moći će se pratiti napredak i ostvarene uštede na godišnjoj razini na temelju izvoda utrošene energije za grijanje/hlađenje. Sredstva ušteđena na taj način bit će uložena u daljnje unaprjeđenje rada i obrazovanja (poboljšani uvjeti rada, namještaj, oprema...) prema trenutnim potrebama djelatnika i učenika. Ostvarujući održivost rezultata projekta, utjecat će se na razvoj potreba za energetskom učinkovitošću te na oblikovanje svijesti kod javnosti za racionalnom upotrebom energije. Dodatno, osigurat će se sigurniji i ugodniji uvjeti boravljenja i korištenje prostora od strane učenika i djelatnika škole, što će rezultirati povećanjem učinkovitosti rada i  dosezanjem općeg cilja predmetnog poziva.