Osnovna škola Vladimira Nazora Škabrnja

Sigurnije na internetu

Ne govoru mržnje

« Rujan 2018 »

Ispis statistike od 10. 9. 2014.

e-Dnevnik za učenike

PORTALI ZA UČENJE

Portal za učenje na daljinu

Školski portal

Hlapićev portal

e - Lektire

jezični savjeti

Gradska knjižnica Zadar

Digitalna knjižnica

Hrvatska enciklopedija

NOVINE I ČASOPISI

Modra lasta

Drvo znanja

Priroda

National Geographic

PCchip

Portal znanstvenih časopisa

Europska umjetnost

PRISTUP INFORMACIJAMA

Općina Škabrnja

RH MUP

Početci školstva u Škabrnji sežu u daleku 1876. godinu o čemu svjedoče najstariji sačuvani dokumenti u Povijesnom arhivu u Zadru „Školski dnevnik“ i „Razrednica razredne pučke škole Škabrnja“. Prvi je učitelj bio don Blaž Cvitanović,  tada župnik u Škabrnji, a nastava se izvodila u kući Ivana Milankovića. Nastava je trajala samo godinu dana i školu su pohađala samo muška djeca.Godine 1893. otvara se prva javna škola s obvezom pohađanja nastave za svu doraslu mušku i žensku djecu. Škola je i dalje bila jednorazredna i nosila je naziv Jednorazredna mješovita pučka škola, a nastavu su pohađala djeca iz Škabrnje, Prkosa i Zemunika Gornjeg.

Završetkom Prvog svjetskog rata i propašću Austro-Ugarske Monarhije 1918. godine škola je prestala raditi, a svoja je vrata ponovno otvorila u novonastaloj državi Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Godine 1935. škola je,  zbog velikoga broja upisane djece, dograđena novim katom i učiteljskim stanom te je prerasla u četverogodišnju školu. Početkom Drugog svjetskog rata i talijanskom okupacijom Dalmacije 1941. godine, škola je u Škabrnji prestala raditi.

RAZDOBLJE OD DRUGOG SVJETSKOG RATA DO DOMOVINSKOG RATA

Završetkom Drugog svjetskog rata 1945. godine započeo je redovni rad škole, prema školskom zakonu NR Hrvatske (u sastavu FNRJ). Od 1945. do 1958. godine škola je radila kao četverogodišnja škola, a od školske godine 1958./59. uveo se peti, šesti, sedmi i osmi razred. Školu je u to vrijeme pohađalo 386 učenika podijeljenih u 10 razrednih odjela. Iste godine, osnovana je, rješenjem Narodnog odbora Općine Zadar, Osnovna škola Vladimir Nazor  Škabrnja, u čijem su sastavu i područne škole: Prkos, Galovac i Gorica. Za upravitelja škole bio je imenovan učitelj Zvonimir Troskot. Početkom 70-ih godina u Škabrnji započinje izgradnja nove školske zgrade koja je dovršena 1974. godine. Školu su te godine pohađala 403 učenika. Od 1980. do 1990. godine uočljivo je opadanje broja učenika u Škabrnji.

Početkom Domovinskog rata školu je pohađalo 257 učenika u 13 razrednih odjela. Zbog izražene ratne opasnosti, 13. rujna 1991. godine, nastava je prekinuta nakon samo tjedan dana rada. Dana 18. studenoga 1991. godine Škabrnja je doživjela okupaciju i  bestijalan napad i masakr od strane tadašnje JNA-a, četnika i pobunjenih lokalnih Srba. Mjesto je postalo veliko zgarište i masovna grobnica za 86 nedužnih škabrnjskih civila i branitelja, a školska je zgrada zapaljena i razorena.

Oslobođenjem Škabrnje u vojno-redarstvenoj akciji „Oluja“ u kolovozu 1995. godine stvoreni su preduvjet za povratak prognanih mještana i obnovu razrušenih domova i škole. Razrušena i spaljena školska zgrada obnovljena je 1996. godine, a nastava je započela 8. rujna 1997. godine s 97 učenika u šest razrednih odjela. Od tada je broj djece, polaznika škole, stalno rastao pa danas školu pohađa 205 učenika u 12. razrednih odjela.